DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Expozice

 

Naše výstava je umístěna ve velkém sále prvního patra hlavní zámecké budovy.

Nejprve projdeme  zámeckou chodbou až na její konec. Cestou si prohlédneme panely s tématem historie zámku, přípravy této výstavy, a co vše je její součástí.

Poté vstoupíme do velkého sálu, ve kterém je instalována výstava papírových modelů hradů, zámků, kostelů a jiných památek České republiky. Uvidíte zde naše nejznámější stavby, ale i hrady a zámky, které tolik známé nejsou – a možná, že zde uvidíte i model zámku nebo hradu Vašeho města či vesnice. Takže pokud máte rádi historii a hlavně hrady a zámky, tak tady jste na správném místě.

Dovolujeme si upozornit, že výstava není koncipována jako modelářská výstava.  Všechno proto nemusí být úplně dokonalé – a to je i jeden ze smyslů výstavy – je určená i pro děti, a ty by se neměly bát tvořit a zkusit něco vyrábět (podporuje to nejen jejich zručnost, jemnou motoriku a trpělivost), - a koneckonců už jste viděli nějaký zámek nebo hrad, který by měl zcela rovné zdi a stropy?

Modely jsou umístěny na nízkých stolcích, aby i děti mohly vidět prostorový model z „ptačí perspektivy“.

Až se dostatečně vykoukáte, je pro Vaše děti připravena malá interaktivní „expozice“. V předsálí je umístěna zbrojnice - dílna, kde si děti mohou zkusit postavit vlastní hrad dle své fantazie z připravených krabiček a trubiček - stačí jen malovat, stříhat a lepit. Dále jsou připraveny pracovní listy a prázdninové malování na téma "Nejkrásnější princezna". K dispozici jsou pastelky, fixy, tužky, nůžky a zástěrky proti ušpinění. Na stěnách jsou pověšeny meče, halapartny, přilbice a na stojanu celé brnění. Kluci si je mohou sundat, vyzkoušet a v přilehlé chodbě s parožím vyzkoušet své šermířské umění.

Součástí jsou i dvě „hry“ s tématy, kdo pracuje na zámku nebo v muzeu. V truhle s pískem můžou děti jako archeologové odhalit  starodávný kachel nebo džbánek a sestavit ho do původní podoby, jako průvodkyně dostanou velký klíč a  provedou vaši skupinu.

V sousedním malém rohovém pokoji je pak „zámecký salonek“, kde si mohou holčičky vyzkoušet princeznovské šaty a různé doplňky, pro kluky je připraven šat prince, rytířů a mušketýrů. Celkem zde najdete sto nejrůznějších oděvů (postupně šiji další), včetně doplňků ve velikostech od nejmenších dětských až po dospělé. Určitě si  svého prince nebo princeznu rádi vyfotíte, proto nezapomeňte doma fotoaparát – focení je zdarma. Součástí zámeckého salónku je i dobový dětský pokojíček s malým nábytečkem, nádobím a hračkami.

Vedlejší místnost je upravena jako "salónek s gobelínem", kde může malá šlechtična či šlechtic vyřídit všechnu zámeckou korespondenci pomocí pravého brku a pečeti, nebo si zahrát s hračkami jako za starých dávných časů.

Až si dostatečně vyhrajete, můžete si zde zakoupit nějaký drobný suvenýr nebo vystřihovánky zámku. Celou návštěvu zámku pak můžete doma zakončit  společnou prací nad vystřihovánkou a strávit tak příjemné chvíle nad společně vytvořeným dílem.

Doba trvání prohlídky je individuální – cca 30 až 90 minut (není časově limitována), záleží na Vašem zájmu, není ale výjimkou, když zde máme návštěvníky i tři hodiny!

Upozorňujeme, že všechny předměty použité do dětské expozice jsou repliky či kopie, proto umožňují dětem jejich používání. Nesnažíme se vytvářet nějaké "rádoby" zámecké interiéry, jde nám jen o vytvoření atmosféry, evokující zámecké prostředí.

Pro školní skupiny i děti z MŠ nabízíme rovněž speciálně koncipovaný výchovně vzdělávací program, kde se děti nejenom pobaví, ale získají informace o zámku a historii poutavou a zábavnou formou.

SLOVO ZÁVĚREM

Výstava i expozice pro děti (salonky i zbrojnice) jsou umístěny v hlavní zámecké budově v prvním patře. Zámek i jeho okolí je v ne příliš utěšeném stavu, což je patrné hlavně v interiérech, kde se bohužel "dochovaly" pozůstatky "péče" socialistického zemědělství. A přestože by se zámek mohl řadit (hlavně díky ojedinělému typu stavby -viz historie) mezi významné památky, skoro nikdo o něm neví. Je to velká škoda. Bohužel obec v současné době nemá takové prostředky a naše snahy jsou omezeny pouze běžnými prostředky, naší prací (která je "zadarmo") a hlavně tím, že objekt není naším vlastnictvím. Přesto jsme tady s manželem odpracovali stovky hodin (škrábání omítek, provizorní opravy promáčených a propadlých stropů, zdění, sádrování, malování, podlahy apod.) a snažili se dát alespoň malé části zámku důstojnější podobu. "Náš" zámek se tedy nemůže srovnávat s jinými objekty, kam je nainvestováno desítky nebo dokonce stovky milionů, ale přesto Vás chce oslovit ke své návštěvě jedinou expozicí svého druhu v České republice. Přijďte se podívat na neobyčejnou sbírku papírových modeů, které stavím mnoho let - ale ne proto, abych je mohla ukazovat na modelářských výstavách a tam někdo hodnotil, jestli jsou dokonalé nebo nedokonalé. Ne! Stavím je proto, protože tyto stavby mne uchvacovaly odmalička, a vždy jsem toužila nějaký malý zámeček vlastnit (ale to víte, když máte jen nápad a jen šikovné ruce a chybí ty finance, tak to nestačí). Modely proto nejsou vždy dokonalé a na modelářskou výstavu bych nikdy nešla, ale stavím je s láskou k historii, a o to bych se s Vámi ráda podělila. Nakonec ještě několik slov k dětské miniexpozici. Již je to hodně dlouho, co jsem měla nápad vybudovat speciální dětskou expozici, kde by děti nejenže prošly nějakým interiérem, ale i si prohlídku užily tím, že budou moci různé věci vyzkoušet apod. Ale asi na to tenkrát nebyla příliš vhodná doba a u zaměstnavatele (pracovala jsem na zámku) jsem s nápadem neuspěla. Když jsem začala s pomocí manžela připravovat výstavu na Horní Polici, "zbyl" nám tam takový malý rohový pokojíček... A já už jsem věděla, na co ho použiji....

Přeji Vám i Vašim dětem krásné chvíle strávené na zámku v Horní Polici.

 

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz